Dikkat Edilmesi Gerekenler - Liposuction Nedir? - Medical Park

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karar Verme ve İlk Görüşme

İlk görüşmede doktorunuz size hangi bölgenizde, nasıl bir düzelme istediğinizi soracaktır. Ne istediğiniz konusunda açık olmanız, doktorunuzun beklentilerinizi tam olarak anlamasına ve isteğinizin gerçekçi olup olmadığına karar vermesine yardımcı olur. Eğer şeker hastalığı, dolaşım bozukluğu, kalp, akciğer veya karaciğer hastalığı, sigara alışkanlığı, ailede emboli öyküsü, belli ilaçların kullanımı gibi durumlardan herhangi birine sahipseniz bunu doktorunuzla paylaşmanız gerekmektedir.

Ameliyat Öncesi Hazırlık

- Aspirin veya antiinflamatuar ilaçlar kullanılmamalı,
- Ameliyattan en az iki hafta önce sigarayı bırakılmalı (sigara komplikasyon riskini büyük oranda arttırır),
- Ameliyat sonrası ilk 24-72 saatte size yardımcı olacak bir kişi organize edilmeli,
- Evde kendinize rahat edebileceğiniz bir ortam hazırlanmalı (Yastıklar, kitaplar, dergiler, televizyon, uzaktan kumanda..),
- Doktorunuza danışarak, ameliyat sonrası ödemi arttırmamak için düşük sodyum içeren yiyecekler hazırlamalıdır.

İyileşme Dönemi

Ağrı düzeyi: Prosedüre bağlı olarak değişiklik gösterir, 3-14 gün ağrı tedavisi gerekebilir.
Ödem: 2 hafta –2 ay veya daha fazla sürebilir.
Morluk: 2 gün-2 hafta sürebilir.
Hissizlik: Birkaç ay sürebilir.
Pansuman: 1-2 gün içinde değiştirilir. Dikişler birinci haftanın sonunda alınır.
İş: 1-3 hafta içinde işbaşı yapılabilir.
Egzersiz: 2-4 hafta sonra (yürüyüş dışındakiler için) yapılabilir.
Sonuç: 1-6 ay içinde ortaya çıkar.

İyileşmeyi Hızlandırmak İçin Neler Yapılmalıdır?

- Dehidratasyonu önlemek için yeterli miktarda sıvı alınmalıdır.
- Cerrahiden 48 saat önce ve sonra alkol almaktan kaçınılmalıdır.
- Kompresyon giysileri önerilen süre boyunca giyilmelidir.
- Liposuction yapılan bölgelere buz uygulanmamalıdır.
- Enfeksiyon riskini azaltmak amacıyla enaz 7 gün köpük banyosu, jakuzi, sauna, yüzme havuzu ve denize girilmemelidir.
- Evde bayılma riskini önlemek için tuvalet sonrası yavaşça ayağa kalkılmalı, kompresyon giysileri yavaşça çıkarılmalı, ilk banyo sırasında mutlaka yardım alınmalı, başdönmesi hissedildiğinde hemen oturulmalıdır.
- Lenfatik drenaj masajları ödemi ve olası kaşıntıyı azaltmakta etkilidir.
- Yeni vücut şekli kendini birkaç hafta içinde  belli etmeye başlamakla birlikte ödemlerin tam olarak geçmesi birkaç haftayı bulur. Liposuction sonrası ciddi kilolar almak ya da vermek deri yüzeyi düzensizliklerine neden olabilir.
- Yetişkin kişiler sabit sayıda yağ hücresine sahiptirler. Liposuction sırasında bunların bir kısmı alınır. Eğer operasyon sonrası kilo alınırsa kalan yağ hücreleri şişer.

Riskler Faktörleri ve Komplikasyonlar

Anormal vücut konturu, anestezi reaksiyonu, kanama, yanık, ölüm (1/ 10.000 oranında), depresyon (elektif ameliyat sonrası hafif depresyon normaldir), çukurluklar, renk değişiklikleri, emboli (derin ven trombozu), yağ embolisi ( %0,1 den az), kalp yetmezliği, hematom, hipotermi, enfeksiyon, keloid, sinir hasarı, bağırsak perforasyonu, kalıcı hissizlik ( %1 den az), deride buruşma, ilaç reaksiyonu, seroma (deri altında sıvı birikmesi), şok, deri düzensizlikleri, deri nekrozu, yavaş iyileşme, ödem, görünür yara izi başlıca risk faktörleridir.

Komplikasyon Açıklamaları

Emboli: Kan pıhtıları herhangi bir cerrahi sonrası pelvis veya bacaklardaki derin venlerde ortaya çıkabilir. Uluslararası uçuşlar, gebelik sırasındaki yatak istirahatleri ve uzun cerrahi işlemler gibi uzayan hareketsizlik durumları kan pıhtılarının oluşumuna yol açar.

Perforasyon: Karın duvarı veya  bağırsak perforasyonu cerrahın sınırlı davranması veya ekstra dikkat göstermesi ile önlenebilir bir durumdur. Deneyimli bir cerraha ameliyat olmak bu tür komplikasyonların olabilirliğini azaltır.

Şok ve Hemodilüsyon: Şok ve hemodilüsyon aşırı miktarlarda sıvı enjekte edilen ve daha sonra aşırı miktarda yağ ve vücut sıvısı alınan hastalarda (5 lt nin üzeri) oluşabilir.

Lidokain: Karaciğer fonksiyonu bozuk veya alkol kullanan kişiler lidokaini iyi metabolize edemezler ve lidokain toksisitesi gelişebilir.